Як співпрацюють громади Житомирщини - експертний аналіз

Житомирська область розпочала використовувати механізми співробітництва територіальних громад з 2015 року. Експерти Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» проаналізували стан реалізації̈ договорів про співробітництво територіальних громад Житомирської області.


В період з 2015 по 2022 рік в Житомирській області 15 територіальних громад з 66 наявних використали механізм співробітництва та заключили 46 договорів різних форм співпраці, які зафіксовані в реєстрі Міністерства розвитку громад та територій України із загальної кількості 842 зареєстрованих договорів по Україні станом на 25.04.2022 року. Це складає 77 % від загальної чисельності територіальних громад Житомирщини та показує наявний потенціал для роботи з громадами в напрямку поширення та опрацювання нових механізмів співробітництва територіальних громад.

Загалом за цей період громади Житомирщини використали 36 разів форму спільного фінансування (утримання) суб’єктами співробітництва підприємств, установ та організацій̆ комунальної̈ форми власності - інфраструктурних об’єктів, 9 разів форму реалізації̈ спільних проектів, що передбачає координацію діяльності суб’єктів співробітництва та акумулювання ними на визначений період ресурсів з метою спільного здійснення відповідних заходів, та 2 рази - форму делегування одному із суб’єктів співробітництва іншими суб’єктами співробітництва виконання одного чи кількох завдань з передачею йому відповідних ресурсів. Інші дві форми договорів співробітництва з п’яти існуючих (утворення суб’єктами співробітництва спільних комунальних підприємств, установ та організацій - спільних інфраструктурних об’єктів та утворення суб’єктами співробітництва спільного органу управління для спільного виконання визначених законом повноважень) не користувалися попитом у громад.

Серед інших областей України Житомирська область демонструє не дуже високу загальну активність громад за всі роки існування українського законодавства про міжмуніципальне співробітництво. Але така ситуація надає змогу, з одного боку, замислитися над тим, що, можливо, з сусідами необхідно ближче спілкуватись, щоб знайти спільні ідеї співпраці, та навчитися обрахувати їх ефективність, зекономити кошти та перенаправити їх на інші проекти, ідеї, послуги та сфери, де ще є багато роботи над вдосконаленням старого, а, можливо, і над створенням зовсім нового. Але, з іншого боку, громади можуть не думати над економію власних бюджетів та ресурсів за рахунок співробітництва за умов перевиконання своїх бюджетів, або доступних інших можливостей для залучення додаткових інвестиційних та донорських фінансів, у тому числі програм прикордонного та транскордонного співробітництва.

Популярними сферами застосування механізмів співробітництва в області залишаються сфери надання адміністративних та соціальних послуг, освітнього та наукового розвитку. Поліпшення екологічної інфраструктури та зменшення ризику виникнення техногенних катастроф, безпеки, енергозбереження, а також проекти, пов’язані з новими цифровими та IT-технологіями, не були популярними в співробітництві громад.

Аналіз можна переглянути за ПОСИЛАННЯМ.

22.08.2022 - 09:42 | Views: 1969
Як співпрацюють громади Житомирщини - експертний аналіз

Attached files:

Tags:

cooperation

Область:

Житомирська область

Source:

Share the news:

Read more:

30 November 2022

«Відповідальність – це перший крок до лідерства» - розмова про жіноче лідерство у місцевій владі

«Відповідальність – це перший крок до...

Згідно з індексом гендерного розриву, який опублікував Всесвітній економічний форум, жодній країні світу досі не...

30 November 2022

Залучення громадян до процесів ухвалення рішень: обговорення громад-партнерок Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Залучення громадян до процесів ухвалення...

  Представники громад-партнерок Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» в Житомирській, Рівненській і Закарпатській областях...

30 November 2022

Про електронні класні журнали розкажуть під час вебінару 2 грудня

Про електронні класні журнали розкажуть під час...

2 грудня 2022 року швейцарсько-український проєкт DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти»...